Drukuj

elblag-starowka-w-elblaguStarówka Elbląska to miejsce, które powinien odwiedzić każdy turysta. W wyniku działań wojennych II wojny światowej Stare Miasto zostało prawie całkowicie zniszczone. Od kilkunastu lat prowadzona jest rekonstrukcja Starówki, która może pochwalić się historycznym układem urbanistycznym, podzamczem, zespołem klasztornym i szpitalnym, charakterystyczną dla Elbląga Ścieżką Kościelną, zespołem zrekonstruowanych kamieniczek.Tu znajdują sie Apratament DRAGON I i DRAGON II

Na Starym Mieście znaleźć można wiele atrakcji turystycznych m.in. budowle gotyckie: katedra pw. Św. Mikołaja, Centrum Sztuki - Galeria El, Brama Targowa. Będąc w Elblągu warto odwiedzić także Muzeum w Elblągu i Bibliotekę Elbląską.
Tutaj też zaczyna się unikatowy szlak wodny - Kanał Elbląski. Z Elbląga udać się można w rejs do Krynicy Morskiej i Kaliningradu (Rosja).

Katedra p.w. św. Mikołaja w Elblągu należy do najwyższych świątyń w Polsce. Wysokość jej wieży to prawie sto metrów. Kościół ten wybudowano już w XIII wieku, a przez następne dwa stulecia stale go rozbudowywano. Dzieje katedry są burzliwe jednak jej najtragiczniejszą historią jest pożar z 1777 roku. Spłonęła wtedy znaczna część budynku i wiele bezcennych dzieł sztuki sakralnej. Po tym pożarze kościoła nie odbudowano już w jego wcześniejszym wyglądzie. Wieżę, którą możemy dziś podziwiać postawiono dopiero na początku XX wieku. W latach międzywojennych odkryto gotyckie malowidła ścienne, pochodzące z końca XIV wieku.elblag-katedra-p-w-sw-mikolaja 

Kolejnym tragicznym wydarzeniem było doszczętne zniszczenie świątyni podczas II wojny światowej. Odbudowywano ją od 1948 do 1965 roku. Obecne wyposażenie pochodzi z innych kościołów. Mimo to warto zobaczyć w środku gotycką rzeźbę św. Mikołaja, czternastowieczną chrzcielnicę z brązu, późnogotyckie ołtarze i drewniane figury apostołów.


Brama Targowa w Elblągu jest jednym z najbardziej rozpoznawalnych zabytków miasta. Została zbudowana w XIV wieku i stanowiła element obronnych fortyfikacji. Dolna część bramy została zbudowana w 1319 roku, a sto lat później, w roku 1420 dodano jeszcze nadbudówkę. Wtedy też dobudowano przedbramie, które zostało zniszczone w 1775 roku. W XVIII wieku na Bramie Targowej pojawił się barokowy hełm, ufundowany przez mieszkańców Elbląga. Stworzono tam też taras widokowy i zamontowano zegar. Brama mocno ucierpiała podczas II wojny światowej jednak odbudowano ją już w latach 40.

elblag-brama-targowaZ Bramą wiąże się również legenda o piekarczyku. Według niej, kiedy w 1531 roku wojska krzyżackie zamierzały zdobyć Elbląg, czeladnik piekarski w porę zauważył zagrożenie. Przeciął linę, która podtrzymywała bronę zawieszoną w Bramie Targowej i zablokował wejście do miasta. Dzięki niemu mieszkańcy Elbląga zostali uratowani. Na pamiątkę tego wydarzenia przed bramą postawiono pomnik piekarczyka, który szybko stał się jedną z atrakcji turystycznych miasta.

W odnowionym zabytku znajduje się ekspozycja Muzeum Archeologiczno-Historycznego, przedstawiająca przedwojenne fotografie i grafiki Bramy Targowej. W przyszłości powstanie tu "galeria jednego obrazu" czyli inicjatywa mająca na celu zaprezentowanie najnowszych dzieł elbląskich artystów. W tej chwili podczas zwiedzania Bramy Targowej można odpocząć w małej kawiarence lub zajrzeć do sklepu z pamiątkami.

Godziny otwarcia (codziennie):
W sezonie letnim: 10.00 - 18.00
Poza sezonem: 8:00-16:00

Kanał Elbląski został wybudowany w latach 1844-1860 i jest oryginalnym systemem wodnym, który łączy mazurskie jeziora z Zalewem Wiślanym. Dzięki niemu, za pomocą systemu śluz i pochylni, można pokonać prawie stumetrową różnicę poziomów wody. Jest to zabytek techniki na skalę światową. W styczniu 2011 Kanał Elbląski został uznany przez prezydenta RP za pomnik historii. Został też uznany za jeden z Siedmiu Cudów Polski, obok takich zabytków jak Katedra na Wawelu czy Zamek w Malborku.

elblag-kanal-elblaskiKanał ma 82 km długości i prowadzi z Elbląga do Ostródy. Pływa po nim wiele statków wycieczkowych oraz indywidualni żeglarze. Dzięki temu wiele osób może podziwiać unikalne walory przyrodnicze Mazur. Podczas rejsu Kanałem Elbląski turyści zobaczą wiele gatunków fauny i flory - wszystko dzięki utworzeniu w tym rejonie wiele rezerwatów i parków krajobrazowych.

Rejs po Kanale Elbląskim jest niesamowitym przeżyciem dlatego oferta żeglugi jest bardzo zróżnicowana. Znajdują się w niej różne rejsy, do których należą:
Poznaj Krainę Kanału Elbląskiego - całodzienny rejs z Ostródy do Elbląga lub odwrotnie; w trakcie podróży można podziwiać unikalny system śluz a także dziewiczą przyrodę Mazur
Statkiem po trawie - rejs przez system pięciu pochylni, będących zabytkiem oraz przez rezerwat ptaków na Jeziorze Druzno
Ostródzki Węzeł Wodny - rejs do Starych Jabłonek
Rejsy spacerowe - rejsy po jeziorze Drwęckim w Ostródzie i Nogacie w Malborku

źródło: www.mazury.com